Олександр Мазур: Азартна гра – розвага для гравців, відповідальність для організаторів

10/12/2022

Азартні ігри в усьому цивілізованому світі вже багато десятирічь поспіль сприймаються суспільством крізь призму організації дозвілля. Це відбувається тому, що гемблінг є частиною глобальної індустрії розваг і посідає в ній своє місце, поряд із спортивними змаганнями, туристичними подорожами, відвідуванням театрів та шопінгом тощо.

В Україні ставлення до азартних ігор поки що дещо інше, насамперед через те, що довгі роки ринок гемблінгу був лише чорним (через законодавчу заборону грального бізнесу). З 2020 року, після ухвалення та набуття чинності Закону України “Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор” ситуація почала виправлятися і ми поступово наближаємось до цивілізованого ставлення до азартних ігор.

Проте, війна, яка суттєво негативно вплинула на всі сфери життя і зменшила рівень життя українців, призвела до активізації залишків чорного ринку гемблінгу, що виріши заробити на скруті громадян.

Тому національний регулятор ринку азартних ігор – КРАІЛ, що згідно із законодавством має інформувати населення про специфіку його роботи, запровадив просвітницьку кампанію, яка нагадує: азартна гра – це розвага, а не заробітна плата, й не спосіб збагачення!

Особливу увагу КРАІЛ приділяє тому, щоб донести до потенційних гравців та споживачів послуг організаторів азартних ігор інформацію про необхідність перевіряти наявність державних ліцензій у операторів і обирати для лише заклади та сайти ліцензованих компаній!

Чому так важливо звертати увагу на наявність в організатора азартних ігор ліцензії і чим ризикує гравець, який знехтував такою перевіркою і скористався послугами негелалів?

Перша й найбільша небезпека полягає в неналежному захисті персональних даних і великій вірогідності того, що ними можуть скористатися шахраї. Зокрема, дізнавшись персональні дані гравця та його банківської кредитної карти, з неї можуть поцупити всі кошти. І це ще не все. Загалом, передані нібито для ідентифікації, персональні дані гравців у вигляді реквізитів документів можуть бути для злочинних цілей, диверсійних дій, створення фіктивних компаній, отримання кредитів та відмивання коштів.

Варто розуміти, що нелегальні організатори азартних ігор керуються лише власними інтересами та правилами і свавільно порушують права гравців, блокуючи рахунки, списуючи кошти та відмовляючись сплачувати виграші. Чому? – тому що метою нелегальної діяльності є отримання прибутків в будь-який спосіб.

Нелегали не обмежені необхідністю дотримуватись вимог законодавства чи дбати про високу ділову репутацію. Окрім того, їх злочинну діяльність можуть припинити лише правоохоронні органи, а до цього часу ніхто не зможе а ні перевірити їхню діяльність, а ні примусити дотримуватися принципів відповідальної гри.

Також КРАІЛ нагадує, що наявність української ліцензії в організатора азартних ігор свідчить про те, що він:

  • відповідає вимогам законодавства та дотримується їх;
  • зобов’язаний вживати всіх заходів задля дотримання прав гравців;
  • має право проводити діяльність у сфері азартних ігор;
  • гарантує виплати виграшів та дотримується зобов’язань щодо непоширення та невикористання в інший спосіб, а ніж для ідентифікації гравців, їхні персональні дані.

Безумовно, як проводити власне дозвілля, то питання суб’єктивне і сторонніх порад, зазвичай, не потребує. Втім, навряд чи є сенс сперечатися з тим, що необхідність свідомо підходити до його організації – важливий аспект для кожного з нас.

Пам’ятайте, ваша безпека – у ваших руках! Грайте легально! Грайте відповідально! Отримайте задоволення від розваг.

Олександр Мазур