Повномасштабна війна негативно вплинула на всі сфери нашого життя: від неї потерпають як пересічні громадяни, так і бізнес, і держава загалом.
Український ринок гемблінгу не став винятком із загального правила й теж зазнав суттєвих збитків через військове вторгнення росії в Україну. Особливо постраждав наземний сегмент, оскільки багато гральних закладів було просто зруйновано внаслідок ракетних і бомбових ударів.
Проте вітчизняний гемблінг не припинив свою роботу й допомагає державі в боротьбі з агресором: сплачує податки, продовжує дію ліцензій, зберігає робочі місця, фінансує благодійні та гуманітарні проєкти тощо.
На жаль, під час війни активізувалися й нелегали, які вирішили скористатися моментом і заробити гроші на негараздах людей, обіцяючи їм швидке збагачення. Окрім того, під легальних організаторів вітчизняного ринку азартних ігор почали маскуватися іноземні компанії, які потрапили під міжнародні санкції.
Боротися із цими явищами лише силами правоохоронних органів досить складно, тому й професійна бізнес-спільнота, зокрема Всеукраїнська рада гемблінгу (Ukrainian Gambling Council – UGC), і національний регулятор (Комісія з регулювання азартних ігор і лотерей) беруть активну участь у цьому процесі.
Так, UGC на своєму сайті створила спеціальний сервіс, з допомогою якого можна поскаржитися на рекламу нелегалів. А КРАІЛ, зі свого боку, посилює інтеграцію в міжнародні процеси з протидії нелегалам.
Нещодавно під час онлайн-засідання робочої групи GREF (Європейський форум регуляторів грального бізнесу/Gaming Regulators European Forum) з питань правозастосування представники КРАІЛ долучилися до заяви регуляторів азартних ігор про наміри щодо нелегальних операторів.
Учасники зустрічі, з-поміж яких були представники органів-регуляторів різних країн – Нідерландів, Норвегії, Швеції, Болгарії, України, Великої Британії, Польщі, Данії, Естонії, Литви, Угорщини, – розглянули можливість обміну списками операторів, які мають ліцензію, а також обміну результатами санкцій і відкритими статистичними даними щодо нелегалів на гральному ринку задля координації зусиль із протидії їхній діяльності.
Окрім того, учасники засідання обговорили питання щодо посилення уваги до системи надання цифрових послуг у контексті їхнього впливу на захист персональних даних.
Варто зазначити, що це не перша робоча зустріч, де КРАІЛ представляла Україну в GREF. Попри те що наш національний регулятор приєднався до цього форуму тільки у квітні поточного року, члени Комісії вже декілька разів брали участь у роботі профільних робочих груп. Так, українська делегація КРАІЛ долучилася до щорічної конференції Gaming Regulators European Forum, що проходила з 31 травня до 2 червня 2022 року у Вісбадені (Німеччина).
Загалом членство в GREF і співробітництво з Міжнародною асоціацією регуляторів азартних ігор (IAGR) сприятимуть обміну досвідом та інформаційній підтримці, а також стануть дружнім кроком для підтримки економіки України та її майбутньої розбудови після перемоги.
Вікторія Закревська
Заступниця голови Ukrainian Gambling Council з комунікаційних питань