Війна, як збільшувальне скло, досить швидко дозволила проявити як найшляхетніші риси людей та бізнесових компаній, так і їхні найганебніші якості. Переважна більшість українців та представників вітчизняного бізнесу роблять все можливе, щоб допомогти державі опиратися ворожій навалі й перемагати російських загарбників. Проте частина наших громадян та комерційних фірм вбачають у війні можливість швидкого заробітку, найчастіше ще й у незаконний спосіб.
Подібні приклади можна побачити у різних сферах господарської діяльності і, на жаль, вітчизняний гемблінг не став винятком з цієї прикрої практики. Нелегальні гральні заклади суттєво активізувалися, насамперед в онлайн-сегменті, й намагаються у будь-який спосіб привласнити кошти гравців. Вони обіцяють шалені виграші, демонструють звабливі рекламні ролики щодо того, як швидко і просто отримати кошти, не зробивши нічого, – “лише почни грати”. Подібні маніпулятивні технології через свою примітивність пропагування одного єдиного принципу – “участь у грі гарантує великий виграш”, особливо небезпечні під час криз та форс-мажорних ситуацій, коли людина менш критично ставиться до реклами уявних та міфічних можливостей швидко вирішити всі свої фінансові проблеми. Проте саме такі рекламні ролики дозволяють оперативно виявити нелегалів і припинити їхню діяльність.
Одним з державних органів, який відслідковує роботу нелегалів, є національний регулятор – Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ). Комісія стала платформою для об’єднання сил регулятора з правоохоронними та компетентними органами щодо протидії нелегальному гемблінгу, бо лише взаємодія регулятора, правоохоронних органів та профільних об’єднань ліцензійних організаторів азартних ігор забезпечує найефективнішу модель боротьби з нелегальним гемблінгом.
Нещодавно КРАІЛ ініціювала проведення міжвідомчої наради щодо протидії функціонуванню нелегальних гральних закладів та сайтів. Окрім представників Комісії та правоохоронних органів, участь у заході взяли фахівці Національного банку України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку.
Під час онлайн-наради представники відомств обговорили такі питання:
· запровадження заходів для забезпечення неможливості переказу коштів за послуги нелегальних вебсайтів та закладів, які проводять азартні ігри;
· посилення відповідальності за організацію роботи нелегальних гральних закладів;
· розробку проєкту дорожньої карти заходів, спрямованих на припинення функціонування в Україні нелегальних гральних закладів;
· утворення постійної Міжвідомчої робочої групи з протидії функціонуванню нелегальних гральних закладів;
· удосконалення законодавства щодо оперативного блокування нелегальних гемблінгових інтернет-ресурсів провайдерами за скороченою процедурою.
Лише спільні зусилля всіх зацікавлених сторін зможуть допомогти подолати нелегалів та запобігти негативним наслідкам їхньої діяльності в Україні.