Для легального вітчизняного ринку гемблінгу рік, що минає, був надскладним. На жаль, переважна більшість проблем, які фактично поставили ліцензованих організаторів грального бізнесу на межу виживання у 2023 році, пов’язані не з бойовими діями, а з діяльністю можновладців, лобістів чорного ринку та операторів банківських фінансових послуг.
Особливого шарму додають і дії правоохоронців, які й далі «не помічають» роботи сотень нелегальних сайтів у царині онлайн-гемблінгу, навіть попри наявність заздалегідь зібраної та переданої інформації про діяльність подібних сайтів як з боку найбільшої профільної асоціації, що об’єднує легальних організаторів азартних ігор, – Громадської Спілки «Всеукраїнської Ради Гемблінгу» (Ukrainian Gambling Council, UGC), так і з боку національного регулятора – Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей. Наразі в Україні працює понад 1200 сайтів, що пропонують послуги з нелегального гемблінгу. А в КРАІЛ виявили понад 2000 нелегальних гемблінг-вебресурсів. Проте, на жаль, це не стало приводом для появи кількох тисяч справ проти нелегальних організаторів азартних ігор онлайн.
Щодо роботи банківської сфери проти операцій у сфері легального гемблінгу та сприяння діяльності нелегалів, то варто зупинитись на досить дивній закономірності, яка виявляється в тому, що банки регулярно блокують проведення платежів на користь легальних організаторів від гравців та у зворотному напрямку – від організаторів до гравців. Водночас платежі на користь нелегальних операторів лотерей ризикованими не вважаються і блокуванню не підлягають. Про так званий міскодінг у легальному гемблінгу регулярно писали багато ЗМІ, а про нелегальну роботу лотерейників і те, що проблем із зарахуванням на їхню користь коштів із використанням банківської системи немає – майже ніхто не згадував. Знову «не помітили»?
Також на четвертому році реформи сфери азартних ігор в Україні невирішеними залишаються питання впорядкування податкового законодавства, вживаної термінології та однозначності тлумачення визначень. Так, наприклад, останні зміни щодо оподаткування єдиного виду азартних ігор, які дивним чином збереглись і вільно себе почували під час законодавчої заборони гемблінгу, а саме – лотерейної діяльності, вносились у Податковий Кодекс ще в 2016 році. Наразі його норми не відповідають положенням ухваленого в 2020 році Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор». Ця невідповідність призводить до дублювання податкових стягнень, невизначеності із статусом оподаткованої частини виграшів та бази доходів легальних організаторів гемблінгу. А це стоїть на заваді виходу на українських ринок великих західних компаній та їхніх інвестицій.
Окремо варто розглянути й законодавчі ініціативи, спрямовані на гальмування реформи і ліквідацію білого ринку азартних ігор. Зокрема, таким є законопроєкт №10101 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення законодавства у сфері організації та проведення азартних ігор та державних лотерей», який лобіює пан Гетманцев і низка депутатів. Положення цього документу передбачають легальну можливість для операторів лотерей займатися організацією всіх видів азартних ігор без сплати ліцензії щодо відповідного виду діяльності, без обов’язкового дотримання законодавчих норм щодо обмежень у розташуванні гральних закладів винятково у готелях та без податкового навантаження, що покладається на легальних організаторів ринку азартних ігор. Його ухвалення може поховати всю легальну сферу азартних ігор і залишити держбюджет без податкових надходжень та сплат за ліцензії.
Тож, у 2024 рік легальна сфера азартних ігор входить досить напруженою та в очікуванні адекватних державницьких рішень, що визначать її подальшу долю. Залишається сподіватися, що вона буде кращою, ніж цьогоріч.
Вікторія ЗАКРЕВСЬКА, заступниця голови Ukrainian Gambling Council із комунікаційних питань