Український ринок легального гемблінгу досі перебуває в стадії формування. І поки не будуть вжитівідповідні регуляторні та законодавчі заходи, цей процес не буде завершено. Водночас для будь-якої системи на етапі становлення дуже важливо користуватись досвідом схожих, краще розвинених систем. У цьому контексті цікавим є ринок легального гемблінгу в Швеції, який вирізняється ефективними регуляторними механізмами та ставить у пріоритет захист прав гравців.
Якби гемблінг не був репутаційно ризикованим видом бізнесу, навколо нього не відбувалася б така кількість маніпуляцій, яку ми сьогодні бачимо в українських реаліях. Поки легальні організатори піддаються нищівній критиці, нелегали й далі спокійно працюють, створюючи велику кількість проблем для держави і гравців. Це, безперечно, не додає індустрії стабільності. Ризики, пов’язані з гемблінгом, можуть бути ефективно впорядковані лише за наявності відповідних регуляторних умов на ринку та відповідних механізмів, які стимулюватимуть організаторів азартних ігор їх дотримуватись.
Прикладом такого ринку є Швеція, сукупний обсяг доходів якого склав 2,48 млрд доларів у 2022 році. Водночас бюджет Швеції отримав понад 690 млн доларів доходів від ліцензійних платежів та податків. До речі, в сучасному вигляді ринок функціонує лише з 2018 року, коли були внесені відповідні зміни в ліцензійне та податкове законодавство.
Головними нововведеннями оновленого законодавства стали скасування державної монополії на азартні ігри та впорядкування системи видачі ліцензій. Завдяки цьому одразу в декількох секторах гемблінгу з’явились приватні компанії, що призвело до стрімкого зростання ринку. На сьогодні в індустрії легальних азартних ігор у Швеції працює понад 2’500 осіб, і ще понад 10’000 осіб працюють на шведські гемблінгові компанії за кордоном.
Окрім цього, шведам також вдалось збалансувати низку важливих факторів, які посилили сталість ринку та підвищили безпеку гравців.
- Порівняно невелика вартість ліцензій (вимірюється десятками тисяч євро) на різні онлайн та офлайн види гемблінгу дозволила великій кількості компаній одразу вийти на ринок та почати заробляти. В результаті велика конкуренція не тільки є вигідною для державного бюджету, але й позитивно впливає на якість надання гемблінгових послуг та дотримання прав гравців.
- Законодавством встановлено чітку відповідальність за діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор на території Швеції без відповідної ліцензії. Це дозволяє дуже ефективно визначати нелегальні гемблінгові компанії, боротись з їхньою діяльністю і у такий спосіб підвищувати безпеку гравців.
- У Швеції існує чітке законодавство, яке регулює рекламу в сфері азартних ігор. Його порушення передбачає штрафні санкції. Це знову ж таки дозволяє краще контролювати інформацію про азартні ігри, яка доходить до гравців, та запобігати маніпуляціям та зловживанням з боку організаторів гемблінгу.
- Згідно зі статистикою, лише 4% шведських гравців у азартні ігри віком від 18 до 84 років демонструють ризиковану ігрову поведінку. І лише 0,5% страждають від ігрової залежності. Відсоток зовсім незначний, але навіть для цих людей у Швеції існує простий та дієвий механізм самообмеження від участі в азартних іграх.
Регуляторні вимоги для азартного бізнесу в Швеції побудовані так, аби максимально захистити гравців і водночас створити умови, за яких легальний ринок розвиватиметься, а працювати «в темну» буде просто не вигідно. Відповідні законодавчі напрацювання є і в Україні, залишилось лише втілити їх у життя.
Антон Кучухідзе, голова Ukrainian Gambling Council, спеціально для «Українські Новини»