Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей працює над комплексним відновленням та розвитком індустрії азартних ігор. Зокрема, КРАІЛ робить все можливе, аби запустити Державну систему онлайн-моніторингу (ДСОМ). Це потрібно для підвищення прозорості фінансових операцій в індустрії та залучення західних інвесторів. Однак не все залежить тільки від КРАІЛ.
Інколи мені здається, що багато хто в Україні хоче, аби КРАІЛ припинила своє існування. Комісія постійно піддається необґрунтованій критиці, а навколо її діяльності дуже багато маніпуляцій.
Як мінімум це нелогічно, адже КРАІЛ дуже багато робить для того, аби забезпечити функціонування українського ринку легальних азартних ігор у надскладних умовах війни. Наприклад, Комісія й далі активно наповнює державний бюджет. За менш ніж 11 місяців 2022 року КРАІЛ принесла до державного бюджету понад 857 млн грн ліцензійних платежів та сприяла залученню понад 146 млн грн податків.
Комісія також продовжує боротьбу з нелегальним гральним бізнесом та виступає із законодавчими ініціативами, спрямованими на спрощення роботи легальних організаторів азартних ігор. Робота ведеться й у напрямку запровадження ДСОМ, яка дозволить систематизувати облік GGR та зробити його більш прозорим. Однак, з огляду на мовчання в її запроваджені з боку більшості державних органів, інколи здається, що це потрібно лише КРАІЛ.
Зокрема, у своєму нещодавньому інтерв’ю голова КРАІЛ Іван Рудий заявив про те, що КРАІЛ була готова до запуску ДСОМ ще 9 місяців тому. Комісія провела всю підготовчу роботу – система була розроблена та відправлена на рецензію всім центральним органам влади, аби вони подивились на неї та запропонували потрібні правки. Однак зворотній зв’язок Комісія не отримала. Сьогодні КРАІЛ має технічне рішення для запуску системи, але воно досі не погоджено з відповідними органами влади, фінансування на проєкт також не виділено.
Зі свого боку хочу наголосити, що ми як профільна асоціація надіслали багато звернень у відповідні державні органи, намагаючись пояснити три дуже прості переваги від запровадження ДСОМ.
1.ДСОМ є основним засобом моніторингу за діяльністю організаторів азартних ігор з боку державних органів. Тобто саме цей інструмент є основою прозорості та підзвітності ринку гемблінгу державі.
2.ДСОМ забезпечує високий ступінь контролю за кожною ставкою, виплатою виграшу, кожною транзакцією, зробленою в легального організатора азартних ігор. Наявність моніторингової системи, здатної забезпечити подібний рівень транспарентності, є однією з ключових вимог західних інвесторів під час оцінювання інвестиційної привабливості ринку.
3.Окрім контролю за ставками та виплатами виграшів ДСОМ також є ефективним інструментом захисту прав гравців та мінімізації розповсюдження ігрової залежності. ДСОМ служить для гравців своєрідним запобіжником від неправомірних дій організаторів гемблінгу. Система дозволяє подивитись чи насправді гравець зробив ставку, чи підключено гральний автомат до системи, чи коректно автомат видає виграші, тощо.
Так само як і ухвалення профільного податкового законопроєкту 2713-д, ДСОМ є невід’ємною складовою побудови сучасного ринку гемблінгу в Україні. А отже, її запуск є не питанням наявності часу чи бажання у певних державних органів її запровадити, а дуже потрібним кроком, який має бути зроблений якомога швидше.
Антон Кучухідзе, голова Ukrainian Gambling Council, спеціально для «Українські Новини»