Реформа ринку азартних ігор, з початку якої пройшло вже майже чотири роки, на жаль, так і не встигла виконати всі завдання щодо формування білого та прозорого ринку гемблінгу. Дотепер ціла підгалузь грального бізнесу залишається недетінізованою.
І це визнає навіть голова податкового Комітету ВРУ Данило Гетманцев: «Питання детінізації лежить не тільки в площині підакцизних товарів чи грального бізнесу. Так, ми дійсно почали цю роботу ще у 2022 році саме з цих ринків, тому що там все-таки був найбільшій відсоток тіні».
І цей «відсоток тіні» так і залишиться на своєму місці, якщо лотереї, а саме вони не підпадають до цього часу під загальне регулювання ринку азартних ігор з боку держави, й надалі залишатимуться «не азартними іграми».
Нагадаю, що у всьому світі лотерея є однією з форм азартних ігор. Учасники роблять ставки на виграш у випадковому жеребкуванні, де результати визначаються випадковим чином. Як і в інших азартних іграх, участь у лотереї може призвести до виграшу або втрати грошей. Проте й досі у вітчизняному законодавстві лотереї є якимось самостійним та не пов’язаним із гемблінгом видом господарської діяльності.
І хоча законодавче виключення лотерей з-під дії закону про легалізацію грального бізнесу створює нерівні умови для легальних організаторів грального ринку та операторів лотерей, вітчизняних законотворців це не бентежить. Як не бентежить і той момент, що подібна ситуація створює підґрунтя для зростання корупції, появи та функціонування нелегальних гральних майданчиків та інших проблем у сфері гемблінгу.
Важливо, щоб законодавці розглядали це питання з урахуванням усіх можливих наслідків і забезпечували регулювання азартних ігор у відповідності з принципами справедливості та безпеки.
Але поки що справедливість та безпека є лише бажаними категоріями. Бо починаючи із 2022 року, Ukrainian Gambling Council як найбільша в Україні професійна спільнота легальних організаторів грального бізнесу спостерігає лише зростання системного тиску на легальний гемблінг, хоча процес детінізації передбачає боротьбу саме з нелегальним гральним бізнесом. Так, ми розуміємо, що в цьому немає нічого дивного, оскільки впродовж одинадцяти років (із 2009-го по 2020-ий) ринок азартних ігор перебував у підпіллі, і до цього звикли і самі нелегали, і чиновники, і працівники правоохоронних органів. Звикли настільки, що активно пручаються виходу з тіні.
Детінізація гемблінгу – це стратегія, спрямована на зменшення частки нелегальних гральних майданчиків на ринку завдяки залученню їхніх клієнтів до легальних організаторів. Це може включати в себе посилення контролю та регулювання грального ринку, введення нових законодавчих ініціатив та заходів щодо боротьби з нелегальними операторами.
Одним із способів детінізації може бути створення конкурентних умов для легальних організаторів, що дозволить їм привертати більше клієнтів та зменшити попит на послуги нелегалів.
Проте важливо, щоб такі заходи були збалансованими та не призводили до перешкоджання розвитку легального гемблінгу або порушення прав споживачів. Але створення умов – це завдання для урядовців та парламентарів. Бізнес відкритий до діалогу з цього приводу, але чи є бажання щодо спілкування у можновладців?..
Вікторія ЗАКРЕВСЬКА, заступниця голови Ukrainian Gambling Council із комунікаційних питань