Вікторія Закревська: Зростання доходів держбюджету від гемблінгу свідчить про ефективність КРАІЛ

02/11/2023

Ефективність національного регулятора ринку гемблінгу – Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) у розрізі витрат на операційну діяльність установи та доходів, які отримує державний бюджет внаслідок її роботи, попри війну й далі зростає.

Так, минулого року завдяки сплатам за ліцензії, які надійшли від легальних організаторів гемблінгу, державна скарбниця поповнилась на 1,166 млрд грн. Це становило 98% від встановленого ще у мирний час законом про бюджет на 2022 рік плану-розпису надходжень. Якщо ж співставити цю суму із закладеним у головний фінансовий документ країни розміром витрат на організацію роботи самої КРАІЛ (а це 107 млн грн), то виявиться, що «фондовіддача» становила майже 1000%, тобто доходи держави в 11 разів перевищили видатки на сферу гемблінгу.

Результат поточного року вже перевищує минулорічні показники як в абсолютному, так і у відносному вигляді. Так, згідно з бюджетним планом видатків на 2023 рік, фінансування КРАІЛ встановлено на рівні 86,8 млн грн. А вже станом на 31 серпня 2023 року надходження до Держбюджету від сплати за ліцензії становило понад 1,163 млрд грн. Тобто за 8 місяців 2023 року обсяг надходжень майже зрівнявся із показником за весь 2022 рік. Якщо ж додати до цієї суми надходження за вересень-жовтень 2023 року, а це ще 361,1 млн грн, то загальна сума за 10 місяців становитиме рекордні 1,5241 млрд грн! Тобто рік ще не завершено, а КРАІЛ вже принесла державі в 17,6 більше, ніж має отримати від неї.

Нагадаю, що загалом із початку діяльності КРАІЛ у 2020 році було видано 6 112 ліцензій та дозволів на ведення господарської діяльності, завдяки чому надходження до державного бюджету України від сплати за ліцензії на здійснення діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор становлять 4,226 млрд грн.

«Наповнення держскарбниці – це як ніколи важливо сьогодні, коли країна потребує фінансової підтримки та росту, це життєво необхідно і для фронту, і для тилу. І ми продовжуємо робити все, щоб суми надходжень тільки збільшувалися», – наголосив голова КРАІЛ Іван Рудий. І вони дійсно збільшуються.

Але сплати за ліцензії – це не єдине завдяки чому КРАІЛ може поповнювати держбюджет. Зокрема, з 2 жовтня набрали чинності зміни до Закону України «Про рекламу», відповідно до яких КРАІЛ наділена новими повноваженнями щодо контролю за рекламою у сфері організації та проведення азартних ігор. Крім того, КРАІЛ отримала повноваження застосовувати фінансові санкції до порушників вимог законодавства про рекламу азартних ігор у розмірі 300 (трьохсот) мінімальних заробітних плат, що на сьогодні становить 2 010 000 грн. Тож, незабаром штрафи від порушників законодавства про рекламу теж спрямовуватимуться до бюджету.

Також варто нагадати, що у разі порушення процедури ідентифікації гравців, через яке відбулося допущення до участі в азартній грі особи, яка не досягла 21 року, або особи, яка включена до Реєструосіб, яким обмежено доступ до гральних закладів та/або участь в азартних іграх, до організатора азартних ігор застосовується стягнення у вигляді штрафу в розмірі 500 (п’ятсот) мінімальних заробітних плат. Ведення цього Реєстру і право накладати штрафні санкції – це теж прерогатива КРАІЛ. За три роки до Реєстру внесено дані про 2 655 осіб на підставі обробки 3 392 звернень від громадян (зокрема, заяви про самообмеження/обмеження та повідомлення про правоворушення).

Подальше підвищення ефективності роботи національного регулятора залежатиме вже від парламентарів та урядовців, а також тих умов, що будуть створені для розвитку гемблінгу в Україні. Бо інвестиції йдуть туди, де легше та безпечніше вести бізнес.

Редактор: Вікторія Закревська