Антон Кучухідзе: потрібно забезпечити всебічний діалог між гральним бізнесом та владою

08/03/2023

За перший рік війни гральний бізнес продемонстрував високий рівень адаптивності. Ринок хоча й суттєво просів, але встояв. Представники легального бізнесу вчасно сплачують ліцензійні платежі та виконують інші зобов’язання перед державою. Вони готові робити це й надалі, однак складна економічна ситуація вимагає спільної реакції на виклики, які постали перед гральним бізнесом через війну. Для того щоб ці заходи були ефективними, державі та бізнесу потрібна платформа для всебічного діалогу.

Війна суттєво вплинула на ринок легальних азартних ігор в Україні. І якщо онлайн-сегмент через свою специфіку почав відновлюватись швидше, то наземний сектор досі стикається зі складними викликами, подолання яких лежить за межами можливостей організаторів. Ось лише декілька з них.

  1. Більшість представників легального наземного сектору азартних ігор втратили багато матеріальних активів. Їхні зали були зруйновані, пошкоджені або закриті. Деякі гральні заклади взагалі опинились на тимчасово окупованих територіях.
  2. Наземні легальні гральні заклади не мають можливості працювати вночі через комендантську годину. Тобто кожної доби гральні заклади втрачають декілька годин робочого часу, які в довоєнний період були одними з найбільш продуктивних та прибуткових. Постійні перебої з електропостачанням також перешкоджали стабільній роботі залів.
  3. Через війну в країні нема туристичного потоку, який традиційно є важливим джерелом доходів для наземного грального бізнесу.
  4. «Конкуренція» з боку нелегальних гральних залів. Попри війну, нелегали не тільки не припинили свою діяльність, а й постійно відкривають нові зали, які, звичайно ж, працюють не дотримуючись жодних вимог законодавства.

З огляду на це, спільно з абсолютною більшістю представників легального наземного сегменту в межах Ukrainian Gambling Council ми підготували колективне звернення до всіх поважних представників державної влади, які так чи інакше дотичні до формування та реалізації загальної державної політики у сфері азартних ігор.

Ключове, що ми пропонуємо в зверненні, – це створення потужної платформи для широкого діалогу «Government + Business», яка б дозволила оперативно вирішувати питання, пов’язані з функціонуванням легального наземного сектору азартних ігор.

Наше бачення щодо збереження та підтримки наземного легального гемблінгу достатньо просте та засноване на практичних кроках:

  • внесення змін до Постанови Кабміну №314 для збільшення терміну оплати ліцензійних платежів до 180 календарних днів;
  • на період дії воєнного стану плата за ліцензію на провадження діяльності з організації та проведення азартних ігор у гральних закладах казино для міста Києва має бути встановлена у розмірі 18 000 мінімальних заробітних плат та 9 000 мінімальних заробітних плат для інших населених пунктів (крім міста Києва);
  • встановити, що на період дії воєнного стану ліцензійні платежі за гральні автомати сплачуються за базовою ставкою (6 МЗП) незалежно від термінів запровадження ДСОМ, зокрема не застосовувати частини 3 розділу XI Профільного закону;
  • встановити можливість оплати організаторами ліцензійних платежів за кожні три місяці дії ліцензії.

Представники наземного сектору легального гемблінгу залишаються відкритими до діалогу з державою та зацікавлені в збережені ринку, який приносить сотні мільйонів гривень доходу до державного бюджету. Ми сподіваємось, що вже найближчим часом зможемо обговорити наші пропозиції в межах спільної платформи для діалогу, яка працюватиме як на благо бізнесу, так і держави.

Антон Кучухідзе, голова Ukrainian Gambling Council, спеціально для «Українські Новини»