Світова індустрія розваг, попри пандемію, російсько-українську війну, напруження у протистоянні Китаю та Тайваню, демонструє стабільне зростання. Гемблінг як частина цієї індустрії, повторює цю тенденцію, але на різних регіональних ринках тренди його розвитку відрізняються один від одного. Проте є певні спільні моменти для всього ринку азартних ігор, які є актуальними і для українського гемблінгу.
Насамперед зупинюсь саме на них, бо відродження легального ринку азартних ігор триває, а війна, хоч і суттєво впливає на можливості його розвитку, не має стати перешкодою до наближення вітчизняного гемблінгу до світових практик.
Можна виділити декілька глобальних трендів 2023 року, які, за прогнозами експертів світового рівня, визначатимуть перспективи розвитку ринку азартних ігор.
Розширення географії легалізації грального бізнесу на глобальному рівні. Зокрема, в США є великі сподівання, що у таких великих штатах, як Техас, Флорида і Каліфорнія, буде легалізовано спортивний беттінг. У Китаї, окрім Макао, можуть з’явитися нові гральні зони. У Латинській Америці (Перу, Бразілія, Аргентина, Чілі) очікується лібералізація законодавства щодо організації азартних ігор. До гральних зон у Південній Африці можуть додатися нові, вже у Центральній Африці.
Обмеження, спричинені діями урядів різних країн через пандемію, насамперед в азійському та європейському регіонах, обумовили стрімке зростання онлайн-сегменту гемблінгу та зменшення туристичних потоків, що призвело то певної стагнації офлайн-сегменту по всьому світу. В 2023 році ці обмеження мають зменшитись, тож варто очікувати на пожвавлення у наземному сегменті в усіх юрисдикціях.
Дослідження громадської думки, консультації з експертами та громадські обговорення законодавчих змін поступово стають основою для формування державної регуляторної політики щодо азартних ігор у світі. На важливість діалогу наголошують фахівці зі США, Великої Британї, Латинської Америки тощо. Україні варто на це звернути увагу, особливо зважаючи на вітчизняну практику підготовки змін та доповнень до законодавчих актів та урядових постанов.
Розвиток новітніх технологій та криптовалют є об’єктом прискіпливої уваги як з боку представників індустрії гемблінгу, так і з боку законодавців та національних регуляторів. Впорядкування використання інноваційних продуктів на ринку азартних ігор є нагальним питанням, яке спільно вирішують представники сфери гемблінгу та національних регуляторів.
Щодо регіональних особливостей, то варто виділити такі:
- можливий вхід світових ІТ-гігантів у індустрію азартних ігор, на що очікують у США;
- невизначені перспективи ринків азійсько-тихоокеанського регіону через зменшення потоку туристів із Китаю;
- публікація «білої книги», яке може змінити політику щодо регуляторної діяльності держави у Великій Британії на більш прозору та ліберальну;
- запровадження проактивного підходу до відповідальної гри та захисту гравців, а також посилення норм щодо запобігання шахрайству в законодавстві щодо гемблінгу в країнах Латинської Америки;
- очікуване розширення доступу до широкосмугового зв’язку в Африці, який є єдиною найважливішою інфраструктурою для цифрової комерції загалом та онлайн-гемблінгу зокрема.
Як можна побачити з вищенаведеного, 2023 рік для сфери азартних ігор обіцяє бути насиченим на зміни. І для України важливо рухатись разом із усім цивілізованим ринком гемблінгу в одному напрямку, щоб не залишитись на узбіччі.
Вікторія Закревська
Заступниця голови Ukrainian Gambling Council з комунікаційних питань