Ринок легальних азартних ігор в Україні офіційно існує всього два роки, однак на його долю вже випало дуже багато випробувань. Окрім невирішених регуляторних та податкових питань, які не дають йому повноцінно розвиватись, на нього впливають потужні негативні зовнішні фактори. Спочатку була пандемія COVID-19, тепер – війна з росією. Однак, незважаючи на ці виклики, ринок та КРАІЛ й далі демонструють високу адаптивність та ефективність.
Оцінити ефективність роботи державних органів буває складно, однак є один дуже чіткий критерій, який демонструє, наскільки державі вигідно «утримувати» певну інституцію. Просто треба подивитись на бюджетні видатки на цей державний орган та порівняти їх із надходженнями, які він генерує.
Проводячи таку оцінку Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ), ми побачимо, що навіть в умовах війни регулятор працює дуже ефективно. За 10 місяців 2022 року завдяки роботі Комісії до державного бюджету надійшло 856,502 млн гривень тільки від ліцензійних платежів. Водночас на її функціонування було витрачено лише 79,668 млн грн. До того ж у листопаді ще дві компанії сплатили 351’000 та 648’000 грн ліцензійних платежів.
Якщо проаналізувати весь період активної роботи КРАІЛ, то з січня 2021 року і до жовтня 2022 року загальна кількість надходжень до бюджету від сплати ліцензій становила 2,435 млрд грн, що на 91,62% більше суми видатків на її утримання за цей період – 204,215 млн грн.
Наведена статистика чітко демонструє, що Комісія є ефективним менеджером ринку легальних азартних ігор, який здатен виконувати поставлені завдання навіть в умовах війни. До того ж наявність державного регулятора є нормальною практикою для будь-якого цивілізованого ринку азартних ігор. Саме регулятор робить правила гри на ринку прозорими та зрозумілими як для внутрішніх гравців, так і для іноземних інвесторів.
У межах регулювання ринку гемблінгу саме КРАІЛ сьогодні не тільки забезпечує наповнення державного бюджету, але й працює над:
(1) забезпеченням дотримання чесних умов гри для всіх гравців у азартні ігри онлайн та офлайн;
(2) розробкою механізмів попередження розповсюдження залежності від азартних ігор (лудоманії);
(3) забезпеченням дотримання принципів відповідальної гри всіма легальними організаторами азартних ігор;
(4) формуванням іміджу українського сектору азартних ігор на міжнародній арені, зокрема для залучення іноземних інвестицій та обмеження присутності російських компаній;
(5) розробкою законодавчих ініціатив, спрямованих на полегшення роботи легальних організаторів азартних ігор в умовах війни;
(6) реалізацією заходів, спрямованих на боротьбу з нелегальними організаторами азартних ігор, у співпраці з відповідними державними інституціями.
Якщо позитивний тренд виплати ліцензійних платежів збережеться, то до кінця поточного року КРАІЛ виконає передбачені державним бюджетом показники з надходжень від сфери азартних ігор – 1’189’704 грн. З огляду на те, що всі ці результати досягаються в надскладному контексті та за умови досі неухваленого податкового законопроєкту 2713-д, реальний потенціал ринку азартних ігор та КРАІЛ як регулятора досі не реалізовано. І якщо закінчення війни залишається комплексним воєнно-політичним викликом, то ухвалення відповідного законодавства цілком може бути реалізовано в найближчий час, що дасть потрібний поштовх ще більш динамічному розвитку легального гемблінгу в Україні.
Антон Кучухідзе, голова Ukrainian Gambling Council, спеціально для «Українські Новини»