Антон Кучухідзе: державний апарат все ще вчиться жити з легальним гральним бізнесом

30/08/2022

Сектор легальних азартних ігор існує в Україні лише два роки, але навіть за цей короткий час встиг продемонструвати стабільні темпи зростання. Особливо це було відчутно до початку широкомасштабного вторгнення росії проти України. Водночас, незважаючи на суттєві успіхи у взаємодії між регулятором та легальним гральним бізнесом у побудові цивілізованого ринку гемблінгу, маємо ще багато над чим працювати, особливо над адекватним ставленням до легального ринку гемблінгу від інших органів державної влади. Найбільш чітко це стає зрозумілим під час порівняння українського легального гемблінгу з такими розвинутими ринками, як, наприклад, британський.

Одним із міжнародних наслідків війни росії проти України стало глобальне збільшення цін на енергоресурси. Зокрема, цей тренд торкнувся і європейських країн, що створило додаткові виклики для місцевого бізнесу та споживачів. Через суттєве збільшення цін на енергоресурси, різко зросла собівартість виробництва та надання послуг. Водночас споживачі не стали більш платоспроможними, що призвело до зниження попиту.

З огляду на це, CEO Betting and Gaming Council (BGC) – найбільшої в Британії асоціації легального гемблінгу, яка об’єднує 95% представників індустрії, звернувся до британського уряду із запитом вжити відповідних заходів та допомогти легальному гральному бізнесу подолати наслідки енергетичної кризи. Також у своєму зверненні Майкл Дугер наголосив, що індустрія щорічно генерує близько 4 млрд фунтів для британської економіки, сплачує 2 млрд фунтів податків та є прямим роботодавцем для понад 44 000 працівників.

Чи розумієте ви рівень розвитку ринку гемблінгу в Британії і те, як він сприймається державою та суспільством?

Тоді як у нас й досі тривають дискусії щодо того, чи «хорошою» ідеєю була легалізація гемблінгу, у Великій Британії профільна асоціація від імені представників всієї індустрії звертається до уряду з проханням надати допомогу сектору азартних ігор, і ні в кого це не викликає питання. Чи можете ви уявити, аби сьогодні в Україні легальний гемблінг прийшов до держави й попросив, наприклад, податкові пільги або дотації через війну?

Поки в Україні популісти й далі відпрацьовують тези про «шкідливість» азартних ігор, у Британії гемблінг сприймають як повноцінний сектор економіки, який генерує мільярди фунтів доходів для бюджету та створює десятки тисяч робочих місць. І що найважливіше, подібно до будь-якого іншого сектору економіки, такого як, наприклад, сільське господарство чи машинобудування, може розраховувати на підтримку від всього державного апарату, опинившись у скрутних економічних умовах.

Зважаючи на те, що легальний гемблінг – найновіший в Україні сектор економіки, похизуватись подібним рівнем розвитку він поки що не може. Досі не ухвалено профільний закон про оподаткування азартних ігор 2713-д, а правоохоронні органи все ще не закрили тисячі нелегальних залів. Легальний гемблінг й далі атакують деякі популісти та політики, водночас оминаючи теми нелегалів.

Безперечно, нам потрібно ще дуже багато зробити для того, аби побудувати потужний, цивілізований ринок легального гемблінгу в Україні. І працювати тут треба одразу на всіх фронтах, адже зміни мають відбутись не тільки в податковій чи в регуляторній сферах, а й у самому сприйнятті азартних ігор населенням та людьми, які приймають рішення. Як і в усьому цивілізованому світі, суспільство має нарешті почати сприймати гемблінг як розвагу, а не як щось сумнівне.

Добре, що сьогодні ця робота вже ведеться як з боку держави, яку представляє Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ), так і з боку ліцензованих організаторів азартних ігор, які навіть в умовах війни й далі сплачують ліцензійні платежі, податки та підтримують державу в межах власних волонтерських ініціатив.

Антон Кучухідзе, голова Ukrainian Gambling Council, спеціально для «Українські Новини»