Олександр Мазур: ринок азартних ігор та суміжні галузі економіки – разом розвиватися ефективніше

11/10/2022

З моменту ухвалення влітку 2020 року Закону України “Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор” №768-IX починається відлік початку роботи в нашій державі цивілізованого гемблінгу, що є невід’ємною частиною всесвітньої індустрії розваг.

Як складова цієї індустрії, вітчизняний ринок азартних ігор сприяє розвитку цілої низки суміжних галузей. Синергія такого розвитку проявляється як у зростанні фінансових результатів спільної роботи, так і у виконанні цілої низки соціально важливих функцій – від збільшення рівня зайнятості населення до оновлення та побудови нової життєво необхідної інфраструктури в тих регіонах, де починає свою роботу гральний бізнес.

У всьому світі легалізація азартних ігор є однією з інституційних реформ у рамках державного управління, оскільки ця сфера має декілька пріоритетних функцій. Одним із головних факторів є економіка, оскільки індустрія азартних ігор стимулює розвиток суміжних галузей економіки.

Навіть війна не змогла повністю зупинити цей процес. Після падіння в перші місяці масштабного вторгнення російських військ в Україну, вітчизняний ринок азартних ігор почав поступово відновлюватися і це відновлення допомагає спорідненим галузям виживати у такі скрутні часи. Насамперед це готельно-ресторанний бізнес та ІТ-сфера. Чому вони? Тому що згідного з чинним законодавством, наземні гральні заклади повинні бути розташовані в готелях певної зірковості (4* чи 5* залежно від того, заклад діє у столиці чи в регіоні) і, відповідно, орендна плата допомагає виживати готелям. Щодо ІТ-сфери, то тут також все логічно: онлайн-сегмент гемблінгу відновлюється набагато швидше, ніж наземний і потребуватиме як технічного обслуговування та і роботи програмістів, веб-дизайнерів тощо.

Але не лише ці сфери отримають «підживлення» за рахунок працюючого ринку азартних ігор. Щонайменше ще быльше десятка галузей також відчувають на собі позитивний вплив відновлення українського гемблінгу, зокрема:

  • Консалтингові послуги (через надання кваліфікованої допомоги гральним організаціям для самостійної оцінки поточної діяльності, аналізу бізнес-процесів і подальших рекомендацій для ведення бізнесу та підвищення ефективності тощо).
  • Юридичні послуги (через підготовку та розгляд документів, спілкування з контролюючими органами, правовий захист інтересів у разі виникнення спорів).
  • Послуги кадрових агенцій, що здійснюють пошук та підбор персоналу.
  • Виробництво грального обладнання.
  • Послуги за маркетингу, реклами та зв’язків із громадськістю.
  • Культура та спорт. Насамперед через фінансову підтримку діячів культури та спортсменів, які виступають амбасадорами бренду, проте до цього можна віднести і цільову допомогу освітнім закладам у облаштування спортзалів та спортивних майданциків.
  • Легка промисловість. Дизайн, пошиття, купівля уніформи для співробітників тощо.
  • Ресторанний бізнес та галузь громадського харчування в цілому.
  • Благодійність, волонтерство фінансування соціальних та гуманітарних проектів. Так, зокрема, члени Всеукраїнської Рада Гемблінгу (Ukrainian Gambling Council – UGC) з перших тижнів повномасштабного вторгнення російських військ в Україну запровадили низку соціальних проектів, які на працюють постійній основі і мають за мету отримання коштів для подальшого спрямування їх на потреби держави. Також, з початку війни легальні організатори ринку азартних ігор постіной допомагають українській армії, силам територіальної оборони та добровольчим формуванням територіальних громад.

За оцінками експертів, у минулому, 2021 році, сукупний економічний ефект від легалізації грального бізнесу перевищів 30 мільярдів гривень завдяки зростанню комерційної активності в цих галузях. Якого результату буде досягнуто поточного року спрогнозувати важко, оскільки рівень економічної активності знизився в усіх галузях, проте, через суттєве зростання споживчих цін, фінансові показники в номінальному виразі можуть сягнути минулорічних. Хоча, безумовно, за рахунок здешевлення гривні співставляти результати минулого та поточного років саме за номінальним показником не варто, сам по собі факт синергії та позитивного впливу спільного розвитку гемблінгу та суміжних галузей збережеться і в 2022 році.

Олександр Мазур