Тема для дискусії може здатися незвичайною: чи потрібно реагувати на гемблінг серед військовослужбовців у зоні бойових дій, «на передку»? Юридично держава не може перешкоджати бажанню громадянина України грати в азартні ігри будь-де, зокрема і на передовій. А громадянин має право використовувати свій вільний час, як він хоче.
Однак момент, в якому зараз перебуває наша країна, вимагає більшої уваги до теми онлайн-доступу до казино, покеру, ставок із мобільних пристроїв тощо для тих, хто одягнув військову форму. Очевидно, навіть дискусія з цієї теми має бути ширшою, а також вестися на законодавчому рівні.
Основа цієї проблеми не в тому, щоб заборонити чи запровадити якісь обмеження. У правовій державі, якою є Україна, – це неможливо. Проблема дещо в іншому – у відповідальності та максимальному захисті прав громадян, зокрема тих військовослужбовців, які грають у перервах між службою, а також їхніх сімей. По-перше, військовослужбовцям потрібно донести розуміння, що грати треба відповідально і що гра – це розвага, а не спосіб поповнення фінансових заощаджень. По-друге, якщо гра відбувається на нелегальних ресурсах – це прямий шлях до поповнення та фінансування бюджету ворога, не кажучи вже про втрату грошей.
Згідно із законом, існує алгоритм дій для обмеження доступу до легальних ресурсів з боку найближчих родичів – батьків, чоловіка або дружини, дітей. На сайті Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей є детальне роз’яснення, що і як робити стосовно тих, хто не справляється з ігровою залежністю.
Але ці правила, цей алгоритм більше підходить для умов мирного часу. Як бути з тим, хто далеко від дому – у Збройних силах, і його родина не може прямо вплинути на звичку грати онлайн?
Один із виходів у цій ситуації – можливість з боку народних депутатів внести правки до профільного закону й створити механізм, коли за заявою командирів військових підрозділів можна було б обмежувати доступ підопічних до легальних азартних ігор. Вони, по суті, у цей час є найближчими «рідними» та «близькими» військовослужбовця. Тож, чому б не наділити їх такою можливістю – дати регулювати доступ до ігрових онлайн-ресурсів серед особового складу? Про це на своїй сторінці у фейсбуці пише голова КРАІЛ Іван Рудий, натякаючи, що це можна й потрібно зробити швидко.
А можна внести подібні правки – про наділення повноваженнями командирів підрозділів обмежувати ігроманів – до законопроєкту про мобілізацію, який саме перебуває на розгляді у Верховній Раді. І було б цікаво, як народні обранці відгукнуться на цю цілком здорову ініціативу.
Вікторія ЗАКРЕВСЬКА, заступниця голови Ukrainian Gambling Council із комунікаційних питань