Легальний ринок азартних ігор – це насамперед висока соціальна відповідальність організаторів та сумлінне виконання не лише всіх вимог закону, що регулюють їхню діяльність, а й дотримання принципів відповідальної гри.
Нагадаю, що принципи відповідальної гри – це основні засади взаємодії організаторів гемблінгу та гравців, які спрямовані на попередження та мінімізацію негативних наслідків надмірного зацікавлення грою.
Зараз тема ігрової залежності (лудоманії) активно обговорюється в ЗМІ, а особливо жвавою є дискусія про лудоманію серед військових. На це дуже оперативно відреагував Президент України, ввівши своїм Указом в дію рішення РНБО «Щодо протидії негативним наслідкам функціонування азартних ігор в мережі Інтернет», яким Головнокомандувачу ЗСУ та керівництву інших військових формувань доручається невідкладно заборонити військовослужбовцям доступ до наземних гральних закладів та онлайн-казино.
Проте запровадження заборон лише частково може вирішити проблему з ігровою залежністю, тому що відволікати ресурси на те, щоб прослідкувати за кожним лудоманом в армії – дуже складне завдання, і позитивний результат не гарантовано, бо лудоман – це людина, що залежна від своєї схильності до гри та потребує не заборон, а допомоги та підтримки у вирішенні проблеми із залежністю. Насамперед підтримки психологічної.
Надавати таку підтримку мають фахівці. А залучити їх до роботи та створити умови для того, що така підтримка виявилась ефективною та доступною для тих, хто страждає на ігрову залежність, можуть легальні організатори грального бізнесу.
Зазначу, що соціальна відповідальність серед сфери азартних ігор постійно зростає, і один із таких яскравих прикладів стався нещодавно – відкрито Центр соціально-психологічної підтримки «Простір життя» Громадською спілкою «Центр відповідальної гри» за підтримки членів UGC: Vbet – меценат відкриття, Favbet – меценат комплексного проєкту з впровадження в Україні соціальних послуг для людей з ризиком ігрової залежності. Це комплексне спеціалізоване середовище, створене для підтримки громадян України у вирішенні як загальних емоційних і психологічних проблем, так і безпосередньо для того, щоб вирішувати питання подолання ігрової залежності.
Місія простору – допомога людям, які мають проблеми, викликані участю в азартних іграх, та їхнім сім’ям, а також підвищення відповідального ставлення до гри через освітню, наукову інформаційно-просвітницьку діяльність. Основними ціннісними орієнтирами «Простору життя» є комплексність, анонімність, професіоналізм та родино-орієнтованість. Знайти допомогу тут можуть всі ті, хто має підвищений рівень стресу: військові, ветерани та учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особо тощо.
Сподіваюсь, що до цієї ініціативи долучаться й інші представники бізнесу. Оскільки організатори азартних ігор мають приділяти увагу питанням безпеки гравців, запобіганню залежності від гри, захисту неповнолітніх від доступу до азартних ігор, вони повинні сприяти розвитку програм та ініціатив, які покликані допомогти гравцям у вирішенні проблем, пов’язаних з азартними іграми, і робити все від них залежне для створення здорового та безпечного грального середовища.
Вікторія ЗАКРЕВСЬКА, заступниця голови Ukrainian Gambling Council із комунікаційних питань