Вікторія Закревська: Парламентська «боротьба» з нелегальним гемблінгом немає нічого спільного з рішенням РНБО

31/05/2024

Вже минуло понад місяць з моменту введення в дію Указом Президента України №234/2024 рішення РНБО «Щодо протидії негативним наслідкам функціонування азартних ігор в мережі Інтернет». За цей період найбільшу активність у виконанні Указу продемонстрував Уряд, ухваливши, зокрема, постанову № 566, згідно з якою організатори азартних ігор в мережі Інтернет мають:

– припинити реєстрацію кількох клієнтських рахунків для одного гравця;
– запровадити обов’язкові перерви в азартній грі для кожного гравця;
– одержати від кожного гравця (після реєстрації його в онлайн-системі) інформацію щодо ліміту коштів, які той бажає витрачати на азартну гру протягом певного часу (доби, тижня, місяця), та встановити йому обраний ліміт із можливістю його зміни не частіше ніж один раз на місяць.

Також постанова передбачає обмеження реклами азартних ігор, зокрема з використанням електронних комунікацій, символіки ЗСУ та інших законно створених військових формувань.

Зі свого боку Національний банк України готує проєкт рішення щодо обмеження карткових переказів і запровадження граничних лімітів переказу грошей з карти на карту між фізичними особами (так звані операції р2р). Це розробляється для того, щоб завадити зловмисникам, які користуються картками фізичних осіб, проводити тіньові платежі, зокрема для обслуговування чорного ринку гемблінгу.

Долучився до процесу боротьби з негативними наслідками азартних ігор в онлайні і парламент. Проте зробив це у дуже специфічний спосіб, ухваливши в першому читанні урядовий(!) законопроєкт №9256-д, куди дивним чином потрапили практично всі норми депутатського законопроєкту №10101, який було знято з обговорення через численні зауваження як з боку Головного науково-експертного управління ВРУ, так і професійної спільноти ринку азартних ігор.

І ось маємо друге пришестя суто лобістської законодавчої ініціативи, яка спрямована на закріплення особливого стану господарської активності лотерейного бізнесу під гаслами «протидії корупції та вирішення питання лудоманії серед військових». Нічого спільного зі змістом гасел законопроєкт №9256-д не містить, а має на меті досягнення низки основних конкурентних переваг для операторів лотерей.

Тож залишається сподіватися, що Уряд зосередиться саме на цьому моменті і розробить відповідний законопроєкт, а лобіювання інтересів лотерейного бізнесу більше не буде просуватися під виглядом ініціатив для реалізації рішення Президента.

Вікторія ЗАКРЕВСЬКА, заступниця голови Ukrainian Gambling Council із комунікаційних питань