Вікторія Закревська: Основою державної регуляторної політики під час війни має бути підтримка бізнесу

08/09/2022

З моменту набрання чинності Закону України «Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор» № 768-IX пройшло вже два роки.

За цей час багато що зроблено для розбудови вітчизняного грального ринку як з боку приватного бізнесу, так і з боку національного регулятора – Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей (КРАІЛ).

Проте в сучасних умовах, коли вже сьомий місяць поспіль ми живемо в особливому правовому режимі воєнного стану через повномасштабне вторгнення в Україну російських військ, для подальшого функціонування легального ринку азартних ігор потрібна допомога парламентарів.

Закон про легалізацію гемблінгу було ухвалено без урахування особливостей ведення війни, і в цьому немає нічого дивного. Фактично всі закони України, що регулюють функціонування будь-якої господарської діяльності, не мають особливих частин щодо роботи бізнесу під час воєнного стану.

Однак основою державної регуляторної політики під час війни має бути підтримка бізнесу. Тому виникла потреба у внесенні змін до законодавчих актів. І ініціаторами внесення таких змін насамперед мають бути державні регуляторні інституції. Як це сталося в царині вітчизняного ринку азартних ігор і лотерей.

Так, зокрема, КРАІЛ робить усе можливе, щоб допомогти бізнесу в ці скрутні часи та донести до парламентарів потребу впровадження законодавчих змін, що дадуть змогу підприємцям адаптуватися до роботи за таких форс-мажорних обставин, як війна.

Для цього зроблено перший, але дуже важливий крок: КРАІЛ як орган виконавчої влади погодила проєкт законодавчої ініціативи, спрямований на те, щоб зберегти в Україні ліцензіатів і попередити їхнє банкрутство та вихід із ринку.

Проєкт законодавчої ініціативи насамперед стосується врегулювання питання про тимчасове зупинення дії ліцензії на період воєнного стану та відновлення її дії після закінчення війни.

Пропонуються досить адекватні речі, які однозначно допоможуть бізнесу:

  • У разі воєнного стану в організатора азартних ігор з’являється право подання заяви до КРАІЛ щодо тимчасового зупинення дії ліцензії.
  • Розгляд заяв і ухвалення відповідного рішення з боку КРАІЛ має тривати до п’яти днів.
  • Період тимчасового зупинення дії ліцензії не включається до строку дії ліцензії.
  • У період воєнного стану та 30-денний період після його закінчення організатори азартних ігор звільняються від відповідальності у вигляді анулювання ліцензії через несплату license fee (обов’язкових ліцензійних платежів).
  • Якщо в період воєнного стану припинили роботу реєстри КРАІЛ, то після закінчення особливого правового режиму організаторам азартних ігор дається три дні для внесення всієї потрібної інформації до відповідних реєстрів.
  • Під час тимчасового зупинення дії ліцензії організатор азартних ігор не може організовувати та проводити азартні ігри.
  • Організатори азартних ігор можуть поновити ліцензію на окреме гральне обладнання за умов його одночасного переміщення до іншого грального закладу на іншій території (що важливо для евакуйованих бізнесів).

Запропоновані КРАІЛ зміни, якщо з ними погодяться парламентарі, дадуть змогу легальним організаторам азартних ігор продовжити свою діяльність в Україні як під час війни, так і після перемоги, зберегти робочі місця й надалі наповнювати державний бюджет.

Джерело