Парламент як законодавчий орган має ухвалювати закони, які повинні покращувати ситуацію в країні та працювати на підвищення рівня добробуту громадян. Це його призначення у системі розподілу влади на законодавчу, виконавчу та судову, яка є загальноприйнятною для всього цивілізованого світу, до якого належить і Україна.
Проте іноді, через діяльність певних лобістських груп, до сесійної зали потрапляють законопроєкти, суть яких є протилежною як інтересам громадян, так і державі загалом, а їхнє ухвалення та набуття чинності (вже як законів) здатне суттєво погіршити нинішній стан справ.
Одним із таких документів є «антигемблінговий» законопроєкт №9256-д, який 24 квітня 2024 року парламент ухвалив у першому читанні. Попри достатньо нейтральну та зовсім незагрозливу назву – «Про внесення змін до деяких законів України щодо організації та проведення азартних ігор та лотерей», законопроєкт містить цілу низку корупційних складових, що можуть негативно вплинути як на ринок азартних ігор, так і на економіку країни загалом.
Щоб цього не сталось, Громадська спілка «Всеукраїнська Рада Гемблінгу» (Ukrainian Gambling Council), яка об’єднує більшість ліцензованих організаторів азартних ігор, звернулась до НАЗК із проханням перевірити законопроєкт №9256-д на корупційність.
Це звернення стало результатом аналізу положень законопроєкту нашими експертами, висновки яких свідчать про такі факти.
1. Законопроєкт №9256-д містить норми, покликані знищити легальний гральний бізнес та повернути ринок азарту в монопольну власність лотерейних операторів, для чого в ньому чітко прописані такі дискримінаційні положення щодо інших учасників ринку азартних ігор, як:
1.2.заборона реклами організаторів грального бізнесу та створення винятку для реклами операторів лотерей;
1.3.виведення операторів лотерей із юрисдикції КРАІЛ до ще нествореного «центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері випуску та проведення лотерей»;
1.4.надання лотерейним операторам можливості легалізувати нелегальні онлайн-казино під виглядом сайтів-розповсюджувачів лотерей;
1.5.недопущення міжнародних лідерів бізнесу на лотерейний та азартний ринки України.
2. Більшість цих дискримінаційних норм «перейшли» до законопроєкту №9256-д із законопроєкту №10101, розгляд якого було зупинено завдяки конструктивній позиції професійної спільноти та громадськості, що стало прикладом якісної публічної адвокації державних та ринкових інтересів.
На жаль, менш ніж за пів року після блокування одного «антигемблінгового» законопроєкту, маємо його реінкарнацію у проєкті закону 9256-д, наслідки ухвалення якого будуть руйнівними для галузі та вкрай негативними для державного бюджету. Цьому потрібно запобігти, поки є час.
Тож, користуючись нагодою, хочу вчергове наголосити, що:
– створюючи належні умови для функціонування та розвитку легального гемблінгу, держава забезпечує контрольоване та відкрите середовище для гравців, що дозволяє їм грати в азартні ігри в безпечних умовах;
– дотримання принципів відповідальної гри притаманне та обов’язкове лише для ліцензованих організаторів ринку азартних ігор і допомагає запобігти проблемам з проявами патологічних видів поведінки, таких як залежність від гри (лудоманія);
– легальний гемблінг приносить доходи в бюджет держави через оподаткування грального бізнесу, що сприяє розвитку соціальних програм та інфраструктури країни.
А отже, захист легального гемблінгу сприяє інтересам держави.
Вікторія ЗАКРЕВСЬКА, заступниця голови Ukrainian Gambling Council із комунікаційних питань