Антон Кучухідзе: UGC стала учасником Меморандуму КРАІЛ про співпрацю у сфері попередження лудоманії

05/09/2023

Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) й далі працює над тим, щоб зробити сферу азартних ігор більш безпечною для гравців. У межах реалізації цієї політики 28 серпня КРАІЛ ініціювала підписання Меморандуму про співпрацю в сфері боротьби з поширенням лудоманії між представниками влади, бізнесу та громадськості. Головна мета документу – налагодження системної співпраці між усіма стейкхолдерами реформи для того, аби ефективно боротись з проявами ігрової залежності серед гравців.

Ми в Ukrainian Gambling Council вітаємо рішення КРАІЛ про початок інституалізації співпраці в сфері боротьби з поширенням лудоманії в Україні та вдячні за те, що нас залучили до цього процесу на ранньому етапі. На мою думку, підписання Меморандуму дозволить створити ефективні механізми координації зусиль між усіма представниками сектору, що матиме позитивний ефект для бізнесу, держави та гравців. Це також зробить ринок більш цивілізованим, а отже, й більш привабливим для західних інвесторів.

Меморандум окреслює межі майбутньої співпраці та закладає умови для створення відповідних механізмів, які дозволять втілювати напрацювання в життя.

Пріоритетними визначено наступні напрямки співпраці:

  • сприяння мінімізації шкоди від азартних ігор та запобігання ігровій залежності (лудоманії);
  • створення сприятливих умов для зниження та запобігання соціальним ризикам, пов’язаним із організацією та проведенням азартних ігор в Україні;
  • розробка нормативно-правових актів, що регулюють питання профілактики та боротьби з ігровою залежністю, а також реабілітації залежних осіб;
  • сприяння у захисті прав, законних інтересів, а також організація та надання послуг особам із ігровою залежністю;
  • підвищення рівня обізнаності населення щодо можливих негативних наслідків ігрової залежності;
  • сприяння розвитку інститутів громадянського суспільства, що надають допомогу особам із ознаками ігрової залежності;
  • формування життєвих навичок, уміння протистояти ризикам і загрозам, пов’язаним із ігровою залежністю.

Меморандум також передбачає сприяння у проведені інформаційних, експертно-аналітичних та лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на профілактику та боротьбу з ігровою залежністю.

Поглиблення діалогу бізнесу та громадського сектору з державою у цьому контексті є дуже важливим. І хоча в Україні лудоманія не має пандемічного характеру, з її проявами все одно слід боротись. Особливо це стосується сфери лотерей, які на сьогодні майже не регулюються та дуже часто імітують азартні ігри, чим не тільки порушують законодавство, але й занапащають гравців, стимулюючи поширення ігрової залежності серед них.

Навіть один гравець із залежністю – це багато, і тому кожен повинен мати доступ до кваліфікованої допомоги в разі потреби, так само, як і до механізмів, які допоможуть обмежити свою участь у грі. Водночас легальні організатори мають забезпечити відповідний рівень інформування гравців та стимулювати безпечну ігрову поведінку для того, аби гра залишалась розвагою, а не перетворювалась на хворобу. Все це потребує постійної координації зусиль, тому укладання подібних меморандумів із чіткими зобов’язаннями сторін є важливим кроком на цьому шляху.

Антон Кучухідзе, голова Ukrainian Gambling Council, спеціально для «Українські Новини»