Антон Кучухідзе: Чим запам’ятається 2023 рік для легальної сфери азартних ігор

11/12/2023

2023 рік став роком справжнього виживання для сфери азартних ігор. І йдеться не тільки про подолання цілком очевидних викликів, пов’язаних із війною. Окрім значного скорочення бізнесу, втрати активів та відтоку клієнтів, легальні організатори продовжують боротьбу з «традиційними» проблемами – неврегульованість податкового законодавства, тиск з боку нелегалів, медійні атаки. Якщо держава зацікавлена в продовженні розвитку індустрії та отриманні від неї відповідних дивідендів, ці проблеми мають бути вирішені якнайшвидше.

“Те, що нас не вбиває, робить нас сильнішими” – фраза, яка чітко характеризує умови, в яких у 2023 році існував легальний ринок азартних ігор в Україні. Частково це добре, адже виклики та складнощі загартовують, підвищуючи адаптивність бізнесу, збільшуючи його стійкість до великих та непередбачуваних потрясінь. І безперечним фактом є те, що в 2023 році легальні організатори азартних ігор дуже чітко продемонстрували ці якості.

Однак далеко не будь-які виклики та тиск є продуктивними для бізнесу. Деякі з проблем у контексті України носять системний характер та серйозно заважають розвитку індустрії.

По-перше, легальні організатори азартних ігор постійно відчувають на собі тиск з боку нелегалів, зокрема, лотерейного лобі. Цей всебічний тиск забезпечує безпосередньо пан Гетманцев, який із певних причин дуже зацікавлений у тому, аби всі здобутки реформи з легалізації було втрачено.

По-друге, легальні організатори азартних ігор постійно мають проблеми в роботі з банками та іншими надавачами фінансових послуг. Незрозуміло чому банки бояться здійснювати платежі від легальної сфери азартних ігор, проте водночас вони не вважають ризикованим приймати виплати або обслуговувати грошовий потік нелегальних лотерейних операторів, обсяг ринку яких вимірюється сотнями мільярдів гривень. Чомусь всі компетентні (і не дуже) органи та «експерти» боролись з міскодінгом легальної сфери азартних ігор, тоді як те саме явище серед лотерейних операторіввзагалі не зустрічало і не зустрічає жодної протидії.

По-третєдосі не прийнято податкове законодавство. У межах податкового регулювання є проблема з розміром податкових ставок, досі не визначено низку термінів, зокрема, поняття виграшу, GGR та інших платежів, які мають сплачувати організатори азартних ігор. Штучне затягування вирішення цих питань, яким керує пан Гетманцев, створює додатковий тиск на легальну сферу азартних ігор. Це також підвищує ступінь невизначеності майбутнього для індустрії легального гемблінгу та заважає організаторам будувати довготривалі стратегії розвитку свого бізнесу.

По-четверте. Останнім часом дуже активізувалась розробка законодавчих ініціатив, відверто спрямованих на знищення легальної сфери азартних ігор. Зокрема йдеться про законопроєкт 10101, який знову ж таки просуває той самий пан Гетманцев. Цей законопроєкт є кульмінацією зусиль Гетманцева зі створення регуляторних умов, за яких легальний гемблінг буде вимушений зникнути, а повний контроль над ринком азартних ігор знову отримають нелегали. Все це є нічим іншим, ніж бажанням «тіньового короля» повернутись у старі часи, коли в кожному дворі була купа нелегальних залів із назвами «King», «Кінг Лото», «Суперлото», які приносили мільйони доларів неоподаткованих прибутків своїм власникам.

Жодна індустрія не зможе ефективно функціонувати та приносити фінансову користь державі, якщо її гравців ставлять в умови, за яких працювати «в чорну» вигідніше, ніж дотримуватись законодавства. Тому зазначені вище проблеми мають бути вирішені якнайшвидше. Інакше ми ризикуємо втратити індустрію, здатну генерувати мільярдні прибутки та залучати сотні мільйонів доларів іноземних інвестицій.

Антон Кучухідзе, голова Ukrainian Gambling Council, спеціально для «Українські Новини»