Антон Кучухідзе: розвиток легального ринку гемблінгу неможливий без системної боротьби з нелегалами

17/05/2023

Успішне завершення реформи з легалізації азартних ігор залежить не тільки від прийняття відповідного податкового та регуляторного законодавства, а й від рівнозначних конкурентних умов. Для того, щоб їх створити, всі учасники ринку мають дотримуватись певних правил, а їх невиконання має ефективно присікатись відповідними механізмами. Саме тому нелегальний сегмент гемблінгу має остаточно припинити своє існування, адже безкарно знаходячись поза правовим полем його представники отримують незаконні переваги над легальним бізнесом.

Легалізація азартних ігор в Україні понад 2,5 роки тому призвела до формування цілого сектору економіки. Цей крок мав, як мінімум, два дуже важливі позитивні ефекти:

По-перше, були створені нові джерело доходів для бюджету та сфера для інвестицій, які, до речі, вже принесли державі не один мільярд гривень.

По-друге, легалізація провела чітку межу між справжнім бізнесом, який націлений на розвиток індустрії та нелегалами, які зацікавлені лише в максимізації своїх прибутків будь яким шляхом.

Другий наслідок є особливо важливим, адже дав державі підґрунтя для чіткого визначення чорного сегменту індустрії, який має бути ліквідований. Однак, концептуальної визначеності недостатньо. Окрім неї, мають бути впроваджені конкретні механізми боротьби з нелегалами та прописані чіткі процедури притягнення їх до відповідальності. Наразі ці механізми частково функціонують і навіть можна говорити про певні успіхи.

Внаслідок роботи Комісії з регулювання азартних ігор та лотерей з іншими державними органами скоротилася діяльність нелегальних гемблінг вебресурсів. Загалом Комісія виявила 1895 нелегальних веб-сайтів та платформ, пов’язаних з організацією та проведенням азартних ігор. Після проведення додаткового аналізу було встановлено, що лише 727 сайтів з цього переліку безпосередньо надавали нелегальні послуги з організації та проведення азартних ігор. Інші сайти змінили вид своєї діяльності, заборонили доступ до азартних ігор або були пов’язані переважно з рекламою й розповсюдженням інформації про нелегальних організаторів та їх послуги.

Однак, якими б ефективними не були зусилля КРАІЛ, Комісія не має повноважень припиняти роботу нелегалів. Вона може лише проводити аналітично-пошукову роботу та направляти відповідні запити до правоохоронних органів, які мають відповідні повноваження. Припинення діяльності нелегальних платформ та гральних закладів, а також притягнення до відповідальності осіб залучених до організації їх роботи лежить саме на правоохоронних органах спільно з усіма дотичними державними структурами.

Варто також зазначити, що боротись з нелегалами необхідно не тільки онлайн, але й офлайн. Не дивлячись на війну, кількість нелегальних гральних залів не зменшується, а в деяких регіонах навіть збільшується. При цьому, легальні організатори азартних ігор подекуди зазнають тиску у вигляді додаткових перевірок або санкцій, застосування яких не завжди виглядає обґрунтованим. Для того, аби забезпечити сталий розвиток ринку, цю ситуацію необхідно врегулювати і нарешті почати системно очищати як онлайн, так й наземний гемблінг від нелегалів.