Незалежно від того, які зусилля роблять легальні організатори азартних ігор для збереження грального ринку та свого бізнесу, їх завжди виявляється недостатньо. Принаймні для деяких представників держави та тих тіньових гравців, чиї інтереси вони захищають. Унаслідок маємо дуже складну ситуацію, коли КРАІЛ як ключовий регулятор сектору докладає максимум зусиль, аби його зберегти, тоді як інші державні «діячі» намагаються всіляко дискредитувати індустрію, яка приносить мільярдні доходи державному бюджету.
Якби робота з розвитку легального ринку азартних ігор була настільки ж системною з боку низки вповноважених представників державної влади, як і кампанія з його дискредитації, то ми б вже давно мали удосконалене податкове законодавство, запроваджену ДСОМ, а держказначейство рахувало б додаткові мільярди гривень доходів. Однак, на жаль, ми цього не спостерігаємо.
Тоді як КРАІЛ намагається робити все можливе, аби ринок продовжував існування навіть в умовах війни, а легальні організатори сплачували податки та ліцензійні платежі, інші представники влади проводять системну роботу з дискредитації легального гемблінгу. Водночас нелегали, зокрема лотерейники, цілком успішно залишаються поза їхньою увагою та продовжують користуватись «сірими зонами» в законодавстві, аби надавати послуги в сфері організації та проведення азартних ігор, не маючи на це ліцензій та не сплачуючи жодних податків.
Така прискіпливість до тих, хто виконує правила, та лояльність до тих, хто їх порушує, безумовно, не піддається логічному поясненню. Тим паче, коли йдеться про вищий щабель державних органів, такий, наприклад, як профільні комітети Верховної Ради України.
Масштаб та системність роботи, яку провадить голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, насправді вражає. Він гальмує запровадження профільного податкового закону 2713-д, пропонуючи до нього зміни, які фактично вб’ють легальний гемблінг, адже зроблять його абсолютно неприбутковим.
Гетманцев також активно підтримує ініціативи, спрямовані на «цифровізацію» процесу видачі ліцензій. Під егідою «зменшення корупційних ризиків» Комітет Гетманцева намагається ліквідувати КРАІЛ – єдиний державний орган, який з моменту свого заснування бореться за те, щоб легальний ринок функціонував, а тримачі ліцензій сплачували податки. Слід зазначити, що єдиний за 3 роки функціонування Комісії корупційний скандал було відпрацьовано всіма силовими структурами і додаткових питань щодо цього потім не виникало.
Тепер до підкилимних ігор на бюрократично-законодавчому фронті додались ще й вибіркові атаки на конкретних організаторів азартних ігор. Гетманцев активно звинувачує ліцензіатів у міскодингу, акцентуючи увагу на тому, що вони ухиляються від сплати податків. Водночас жодного слова не говорить про лотерейників, які не тільки не сплачують податки, а й займаються організацією та проведенням азартних ігор, взагалі не маючи на це ліцензій.
Напрочуд дивним видається те, що очільник Комітету з питань податкової політики виступає за знищення регулятора, який наповнює бюджет податками та ліцензійними платежами, а також гальмує податковий законопроєкт, покликаний збільшити надходження до державного бюджету. Але чому деяким можновладцям настільки не подобається, що легальний гральний бізнес сплачує ліцензії та податки? Можливо через те, що вони відстоюють інтереси тіньового бізнесу на чолі з лотерейниками, які просто не зацікавлені в існуванні легального ринку, через який вони втрачають частину своїх «прибутків»? На жаль, чим глибше аналізуєш поточну ситуацію навколо легального ринку гемблінгу, тим більше це питання стає риторичним.
Антон Кучухідзе, голова Ukrainian Gambling Council, спеціально для «Українські Новини»