Антон Кучухідзе: Легальні організатори й далі сплачують ліцензійні платежі

27/09/2023

Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) й далі отримує ліцензійні платежі від легальних організаторів азартних ігор. Завдяки систематичній роботі регулятора легальний гемблінгнаповнює державний бюджет, незважаючи на виклики війни та складну економічну ситуацію.Результатом спільних зусиль КРАІЛ та бізнесу стало поповнення бюджету на 1,163 млрд грн лише за 8 місяців 2023 року.

Із самого початку війни багато «експертів» пророкували швидке зникнення легального ринку азартних ігор в Україні та згортання реформи. Однак легальні організатори азартних ігор не тільки вистояли, але й далі сплачують податки та ліцензійні платежі. Багато брендів не лише втримали свій бізнес на плаву, але й активно спрямовують кошти на допомогу армії та суспільству в протистоянні російській агресії.

Яскравим прикладом стійкості легального азартного бізнесу минулого року стало виконання показників державного бюджету. До скарбниці надійшло 1,166 млрд грн, що становило 98% від запланованої суми. Варто зауважити, що державний бюджет планувався без урахування такого ризику як війна. Тобто легальні організатори фактично показали довоєнні темпи розвитку індустрії під час повномасштабної війни. Тож, цілий економічний сектор не тільки вижив, але й зміг довести свою спроможність виконувати зобов’язання перед державою у надскладних умовах.

На 2023 рік доходи від сектору азартних ігор заплановано на рівні 1,596 млрд гривень, що на понад 25% більше ніж цифра 2022 року. Однак, попри відвертий скепсис багатьох політиків щодо виконання фінансових зобов’язань легальними організаторами, станом на 1 вересня 2023 року вони вже сплатили ліцензійних платежів на суму 1,163 млрд грн, що становить понад 73% від плану.

Цікаво, що стабільне наповнення державного бюджету відбувалось на фоні фактичного блокування роботи КРАІЛ. Лише 8 серпня цього року Комісія змогла вперше провести засідання після формування відповідного кворуму. Все це говорить про три важливі властивості ринку, які чітко окреслились у цей кризовий період.

1.Була вибудувана ефективна система відносин між легальними організаторами азартних ігор та КРАІЛ. Завдяки цій системі ринок функціонував та платив ліцензійні платежі, навіть коли реальні повноваження Комісії були фактично заблоковані. Тобто ринок функціонує без потреби у «ручному керуванні» з боку КРАІЛ, а отже, є відносно сталим.

2.На ринку з’являються нові компанії, які отримують ліцензії, великі бренди продовжують адаптацію власного бізнесу до реалій війни, пропонуючи нові онлайн-продукти для гравців. Тобто ринок не тільки втримався, але й далі розвивається.

3.Ринок має набагато більший потенціал, ніж могло здаватись, коли азартні ігри було тільки легалізовано 2,5 роки тому. Випробування війною, атаками нелегалів та недосконалістю податкового та регуляторного законодавства це чітко довели.Отже, за умови подолання цих викликів, темпи та масштаби розвитку будуть набагато потужнішими.

Факт того, що легальний ринок азартних ігор втримався, є спільним досягненням Комісії та самих легальних організаторів. Однак, незважаючи на всі успіхи, досі залишається низка питань, остаточне вирішення яких лежить поза межами компетенції КРАІЛ. Тож, наступними кроками мають стати ухвалення податкового законопроєкту 2713-д та запровадження ДСОМ. Тільки у разі виконання цих двох ключових умов можна буде говорити про подальші перспективи повноцінного розвитку легального ринку гемблінгу та ефективну боротьбу з нелегалами.

Антон Кучухідзе, голова Ukrainian Gambling Council, спеціально для «Українські Новини»