Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) неодноразово доводила свою ефективність із перших днів роботи. Незважаючи на критику опонентів легалізації азартних ігор та лобістів нелегального ринку, КРАІЛ чітко виконує поставлені завдання як з точки зору регуляторного контролю ринку, так і виконання бюджетних показників. У 2022 році навіть війна не завадила Комісії досягнути поставлених цілей.
Звичайно, повномасштабна війна не могла не вплинути на ринок азартних ігор. Як і всі інші сфери економіки, легальний гемблінг зазнав суттєвих втрат. Однак ринок продемонстрував високу адаптивність до викликів та стійкість, яка допомогла більшості легальних організаторів азартних ігор пережити цей непростий рік. КРАІЛ зі свого боку забезпечила необхідні регуляторні умови для цього, запропонувавши низку ініціатив для полегшення роботи легального гемблінгу.
Варто віддати належне ліцензованим організаторам азартних ігор, які не тільки переймалися порятунком власного бізнесу, а й сплачували ліцензійні платежі, а також всіляко допомагати державі та ЗСУ в межах власних волонтерських проєктів. Завдяки синергії між бізнесом та державою вдалось зробити те, що на початку року здавалось неможливим, – виконати бюджетні показники.
На функціонування КРАІЛ у державному бюджеті на 2022 рік було закладено майже 107,2 млн грн. Фактичні ж операційні видатки були ще меншими. В результаті Комісія принесла до бюджету майже на 94% більше грошей, ніж було витрачено на її діяльність.
Саме ці цифри найкраще говорять про ефективність КРАІЛ як державного регулятора та про доречність легалізації азартних ігор у цілому. Це потужний результат, адже навіть до війни дуже мало державних органів могли похизуватись такою ефективністю.
На 2023 рік дохід державного бюджету від ліцензійних платежів заплановано на рівні 1,596 млрд грн, а на роботу Комісії буде виділено на 20% менше ніж у 2022 році – 86,8 млрд грн. З огляду на ефективність, яку КРАІЛ продемонструвала в попередні роки, та той досвід адаптивності, який отримав легальний гемблінговий бізнес, сумнівів у тому, що бюджетні показники будуть виконані, майже не залишається. Хоча, звичайно, статись може будь-що, адже ми все ще перебуваємо в процесі активної війни проти рашистів.
Окрім наповнення державного бюджету, Комісія сьогодні також продовжує боротьбу на законодавчому фронті. Зокрема, робляться відповідні кроки для запровадження Державної системи онлайн-моніторингу (ДСОМ) та ухвалення 2713-д. Якщо б запровадження цих законодавчих ініціатив залежало лише від КРАІЛ, впевнений, це б уже давно було зроблено. Але, на жаль, досі зберігається потреба у подоланні політичної апатії, а подекуди й відвертого саботажу з боку деяких представників влади щодо цих важливих питань.
У 2022 році, працюючи в умовах повномасштабної війни, КРАІЛ остаточно довела свою ефективність та ще більше послабила позиції критиків її діяльності. Впевнений, що в цьому році робота Комісії буде не менш ефективною, а легальний ринок азартних ігор нарешті побачить ухвалення важливих законодавчих ініціатив, які сприятимуть його розвитку.
Антон Кучухідзе, голова Ukrainian Gambling Council, спеціально для «Українські Новини»