Антон Кучухідзе: Консультації з приводу гемблінгу – тривалий процес

08/08/2023

Ми часто незадоволені інтенсивністю тих чи інших змін, які відбуваються в країні. Нам завжди здається, що законодавчі процеси мають відбуватись набагато швидше, а позитивні результати від них «мали бути б ще вчора». Однак, як демонструє досвід розвинутих країн, якісні законодавчі зміни потребують багато часу та залучення всіх зацікавлених стейкхолдерів до їхнього впровадження. Яскравим прикладом для ринку гемблінгу є поточна ситуація у Британії з обговоренням змін до Gambling Act – одного з головних законодавчих документів у цій сфері.

Незважаючи на те, що вищезазначений проєкт документу було ухвалено ще в грудні 2020 року, його широке обговорення розпочалось лише зараз. У квітні 2023 року британський гемблінговий регулятор випустив пояснювальний звіт щодо Акту, в якому пропонувалось переглянути низку його положень. Як один із механізмів перегляду пропонувалось запровадити процедуру багатосторонніх консультацій із залученням представників уряду, громадськості, бізнесу та інших зацікавлених сторін. Консультації розпочались 26 липня та триватимуть 12 тижнів.

У межах цих консультацій регулятор пропонує розглянути 4 ключові питання.

  • Фінансові ризики та уразливість гравців.
  • Дизайн гемблінгових онлайн-ігор.
  • Покращення можливостей вибору гемблінгових послуг завдяки прямому маркетингу.
  • Посилення механізмів перевірки віку гравців у наземних гральних закладах.

Саме ці пункти Акту були винесені на обговорення, адже вони виявились найбільш «гострими» і вже встигли отримати свою порцію критики від урядовців, бізнесу та представників громадськості. І якщо деяка критика мала конструктивне підґрунтя, то інша була маніпулятивною та необґрунтованою – тобто мала місце типова для українського ринку гемблінгу ситуація.

Отже, що ми тут спостерігаємо? Законодавчий акт, який було ухвалено для внесення низки змін у регуляторне середовище, почали ґрунтовно переглядати майже через три роки після його ухвалення. І до обговорення залучили всі зацікавлені сторони, а не тільки вузьке коло законодавців та технічних спеціалістів. Такий підхід наштовхує на низку важливих висновків щодо того, як має функціонувати розвинутий ринок гемблінгу.

  1. Довготривалість процесу реформ – це нормально навіть для розвинутих юрисдикцій. Насправді, цей процес ніколи не закінчується. Адже ринок гемблінгу достатньо технологічний, відповідно зміни відбуваються дуже швидко, і до них потрібно так само швидко адаптуватись.
  2. Демократичний діалог у ринковій економіці потребує часу та залучення всіх стейкхолдерів у процес обговорення важливих змін. І чим більше пропозицій внесено, тим краще в результаті враховано інтереси всіх сторін і тим менше потенційних конфліктів виникатиме, коли відповідні законодавчі норми будуть імплементовані.
  3. На розвинутих ринках діалог будується насамперед навколо захисту прав гравців та мінімізації потенційних негативних наслідків азартних ігор для них. Адже легальний гемблінг – це передусім про розваги та якісний сервіс, а ці дві речі за визначенням не мають шкодити гравцям.
  4. Для ефективної роботи ринку має існувати компроміс між державою, бізнесом та гравцями. Досягнення цього компромісу не є лінійним процесом і може тривати роками, навіть якщо ринок вже сформований та усталений.

В Україні колись 11 років чекали на легалізацію азартних ігор. Тепер ми вже майже 3 роки чекаємо на завершення реформи внаслідок ухвалення відповідних податкових та регуляторних змін. Цей процес відбувається важко та повільно, й іноді здається, що він заходить у глухий кут. Але, як показує приклад Британії, дуже важливо продовжувати діалог та залучати до нього усі зацікавлені сторони. Адже такий підхід є найбільш ефективним з погляду досягнення компромісу між усіма сторонами процесу та донесення його суті до тих, хто приймає рішення.

Антон Кучухідзе, голова Ukrainian Gambling Council, спеціально для «Українські Новини»