Сфера азартних ігор в Україні не розвивається у вакуумі. З одного боку, вона напряму залежить від політичної та соціально-економічної ситуації в країні, з іншого – безпосередньо впливає на інші сфери економіки. Тому поступове відновлення роботи легальних організаторів є важливим не лише для розвитку індустрії гемблінгу в Україні, а й для активізації економіки загалом.
Звичайно, через війну сьогодні не можна говорити про повноцінне відновлення ринку азартних ігор. Багато представників наземного сектору не працюють взагалі або змогли відновити свою роботу лише частково через втрату гральних залів на тимчасово окупованих територіях України. Динаміка відновлення онлайн-сектору, безумовно, краща, але обсяг гравців та транзакцій все одно ще далекий від довоєнних показників.
Однак навіть часткове відновлення легального ринку гемблінгу позитивно впливає на суміжні сектори економіки. Легальні організатори азартних ігор поновлюють орендні та рекламні контракти, залучають аутсорсингові IT та маркетингові компанії для розробки і просування нових продуктів. Загалом від співпраці з легальними організаторами азартних ігор отримують зиск щонайменше 15 сфер бізнесу. Найголовнішими у цьому списку є такі сфери:
- Готельний бізнес. Організатори знову починають сплачувати орендні платежі за приміщення в готелях, які використовуються для гральних залів та казино.
- Ресторанний бізнес. Наземні гральні заклади є активними користувачами послуг ресторанів, які розташовані в готелях, та аутсорсингових кейтерингових компаній.
- Юридичний, фінансовий та аудиторський консалтинг. Бізнес у сфері азартних ігор є непростим з точки зору фінансової звітності та юридичного супроводу, тому абсолютна більшість легальних організаторів азартних ігор користується послугами відповідних консалтингових компаній.
- HR-консалтинг. Сфера азартних ігор потребує вузькопрофільних спеціалістів. І це стосується як онлайн, так і офлайн-сегментів. Тому процес підбору персоналу неможливий без залучення професійних HR-консультантів.
- Послуги банків та платіжних систем. Зважаючи на те, що азартні ігри – це насамперед транзакції з грошима, гемблінгові компанії своєю діяльністю активно стимулюють роботу банків та платіжних систем.
- Будівництво та ремонт. Відкриття нових гральних залів чи відновлення роботи старих завжди пов’язано з будівництвом та ремонтами.
- Обслуговування грального обладнання. Ще одна вузькоспеціалізована сфера бізнесу, яка не може існувати без легальних організаторів азартних ігор.
- Спонсорські та благодійні програми. Поступово відновлюються спонсорське фінансування спортивних команд. Благодійні та волонтерські ініціативи, зокрема, пов’язані з підтримкою держави та ЗСУ під час війни, ще більше активізуються.
Зазначений вище список не є вичерпним, однак він чітко демонструє важливість сектору азартних ігор як складової економічної системи держави. Співпрацюючи з іншими компаніями, легальні організатори азартних ігор допомагають зберігати робочі місця в інших секторах економіки, стимулюють створення нових продуктів та послуг, підтримують функціонування фінансової системи.
Чим швидше ринок азартних ігор відновлюватиметься та розвиватиметься, тим більше позитивного ефекту матиме взаємодія гемблінгу з іншим бізнесом. Те, наскільки швидко це відбуватиметься, залежить не тільки від того, коли закінчиться війна, але й від того, коли буде ухвалено профільний законопроєкт про оподаткування азартних ігор 2713-д.
Антон Кучухідзе, голова Ukrainian Gambling Council, спеціально для «Українські Новини»