Зазвичай позиція будь-якого притомного бізнесу – не влазити у політику. Аналізуючи глобальні тренди, можна з упевненістю сказати, що гемблінг – не виняток. Дуже важко знайти в світі гемблінгові компанії, які хотіли б гратись у політичні ігрища.
Однак, попри дистанційованість гемблінгу від політики, слід зазначити, що ця сфера дуже сильно залежить саме від політичних рішень. І український досвід яскраво доводить, що економічно необґрунтоване та емоційно вмотивоване політичне рішення завжди призводить лише до негативних наслідків.
Так, законодавча заборона роботи легального ринку азартних ігор у 2009 році призвела до появи потужного чорного ринку, що понад десять років діяв під дахом правоохоронців та політиків різного масштабу. Через цю заборону було створено настільки потужного «корупційного тигра», що боротися з ним доводиться й досі.
І навпаки – легалізація азартних ігор у 2020 році за ініціативи президента України Володимира Зеленського, яка вписувалась у широку програму з детінізації економіки, призвела до формування легального ринку гемблінгу, що працює за принципами відповідальної гри й наповнює бюджети всіх рівнів завдяки сплаті податків та платі за ліцензії.
Окрім того, з початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну всі ліцензовані організатори українського ринку азартних ігор активно допомагають державі через фінансування різних гуманітарних та соціальних проєктів, волонтерську діяльність, безпосередню підтримку коштами, амуніцією та обладнанням підрозділів ЗСУ, ТрО та ДФТГ. Але жодна з гемблінгових компаній не фінансує політичні партії чи їхні проєкти, як не робила цього й до повномасштабного вторгнення рф в Україну.
З іншого боку, на Заході ринок гемблінгу дуже популярний для роботи консультантів або радників, які раніше обіймали високі політичні посади. Для чого це робиться? Для того, щоб гемблінг не втручався у політичні процеси, а професійно розмежовував політику від GR-діалогу з органами державної влади.
Яскравим прикладом подібного підходу є нещодавнє призначення Джеймса Шульца виконавчим віцепрезидентом, головою відділу державної політики та урядових справ американської компанії Scientific Games.
Шульц керуватиме об’єднаними урядовими справами, державною політикою та адвокацією для підтримки бізнес-планів розвитку Scientific Games у глобальному масштабі. До цього призначення Шульц працював як партнер у багатонаціональній юридичній фірмі Holland & Knight. А раніше він майже рік був старшим радником і спеціальним помічником президента Сполучених Штатів, яким тоді був Дональд Трамп.
Окрім того, Шульц встиг побувати головним юрисконсультом і першим виконавчим заступником генерального юрисконсульта колишнього губернатора Пенсільванії Тома Корбетта, також працював у перехідній команді новообраного губернатора Пенсільванії Джоша Шапіро. Наразі свій досвід радника в царині публічного адміністрування Джеймс Шульц використає у просуванні місії Scientific Games щодо створення безпечних стійких рішень.
Залишається лише сподіватися, що кращі світові приклади GR стануть взірцем і для роботи вітчизняної індустрії гемблінгу.
Вікторія Закревська
Заступниця голови Ukrainian Gambling Council з комунікаційних питань