Михайло Федоров: До грального бізнесу є питання. Інтерв’ю.

31/10/2022

Очільник міністерства цифрової трансформації та віце-премʼєр Михайло Федоров реформу грального бізнесу, яка прибере чиновників і корупцію. Публікуємо сокрочену версію інтерв’ю виданню Forbes.

Наприкінці серпня Мінцифри отримало у сферу відповідальності гральний бізнес. Які проблеми ви маєте розвʼязати?

До грального бізнесу є питання. Уряд поставив нам конкретне завдання: максимально цифровізувати цей напрямок.

Ми проаналізували всі процеси і функції у Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей (КРАІЛ) і сформували певне бачення. Зараз структуруємо його у форматі законопроєкту. Далі будемо дивитися, чи підтримає його Верховна рада чи ні.

Наш аналіз і реінженірінг галузі показав, що КРАІЛ не потрібен. В законопроєкті ми рекомендуємо її ліквідувати. Хочемо зробити автоматичну видачу ліцензцій за вичерпними критеріями.

Ми запропонували певне рішення, яке дозволить повністю прибрати корупцію, зробити сферу прозорою і, що дуже важливо, залучити світові компанії в Україну. Не щоб українці більше грали, що є досить негативним явищем. Ціль, щоб іноземні компанії інкорпорувалися в Україні і платити податки.

В цьому законопроєкті також є революційне рішення щодо оподаткування. Ми прибрали всі можливості для перевірок – податки автоматично списуються, при покладнні коштів на рахунок. Ми пропонуємо іншого податкового агента.

Якщо резюмувати: комісія не потрібна, дозволи і податки — автоматичні, ніяких можливостей для корупції, залучення коштів із-за кордону в Україну. У мене немає оптимізму, що законопроєкт в такому форматі буде прийнятий. Нам уряд поставив завдання, ми в форматі законопроєкту його вирішуємо. Далі – вже залежить від депутатів.

Кажуть, що ліцензують можна буде отримати в Дії. Наскільки це близько до правди?

Якщо ми залучаємо міжнародні компанії, щоб вони інкорпорувалися в Україні, то Дія не так і потрібна. Цілі зробити це в Дії – немає.

Але це поки на стадії концепції. Самого технічного рішення в деталях ще немає?

Технічне рішення є. Воно досить революційне для нашої податкової системи і країни взагалі. Профільному комітету Ради вже презентували наше бачення і напрацювання, отмали зворотній звʼязок, доопрацьовуємо. Тобто, дискусія відбувається, в тому числі з ринком. Як буде розвиватися події у Раді я не знаю. Рішення по автоматизації та прибиранню корупції ми запропонували.